Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Konkurs na granty: Sieć otwartych innowacji w Programie Inteligentny Rozwój

Wstępna informacja o naborze wniosków na granty na transfer technologii:

Pierwszy pilotażowy konkurs na granty dla MŚP na pokrycie kosztów transferu technologii w obszarze innowacji produktowej lub procesowej (kolejny nabór planowany w pierwszym półroczu 2018 roku). 

Typ grantu: wsparcie finansowe realizowanych przez przedsiębiorców z sektora MŚP projektów obejmujących zakup licencji lub prawa własności (w rozumieniu wartości niematerialnych i prawnych) innowacyjnej technologii przeznaczonej do wdrożenia w przedsiębiorstwie. Koszt wdrożenia zakupionej technologii nie jest objęty grantem. Warunkiem jest uzyskanie przez grantobiorcę wzrostu przychodów ze sprzedaży w trzyletnim okresie od wdrożenia innowacyjnej technologii.

Kto może składać wnioski?

Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o grant są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru. Podmiot nie może podlegać wykluczeniu z ubiegania się o grant.

Na co można otrzymać grant?

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się koszty nabycia technologii lub uzyskania licencji technologii, tj.: patentów, know-how oraz innych praw własności intelektualnej (zgłoszenia patentów, wzory użytkowe, zgłoszenia wzorów użytkowych, wzory przemysłowe, zgłoszenia wzorów przemysłowych, prawa autorskie, prawa do chronionych gatunków roślin, topografia układów scalonych). 

W przypadku wnioskowania o regionalną pomoc inwestycyjną, grant można otrzymać na nabycie technologii, która będzie skutkować u Grantobiorcy jedną z następujących form inwestycji początkowej, ocenianą w oparciu o kryteria zawarte w art. 14 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.:

  1. Inwestycja w wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, tj. gdy zakup technologii związany jest z uruchomieniem nowego przedsiębiorstwa, które będzie wdrażać nabytą technologię;
  2. Inwestycja w wartości niematerialne i prawne związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej lub zdolności do świadczenia usług istniejącego przedsiębiorstwa, tj. gdy nabywana technologia przyczyni się do wzrostu potencjału produkcyjnego lub usługowego już istniejącego przedsiębiorstwa;
  3. Inwestycja w wartości niematerialne i prawne związane z dywersyfikacją produkcji lub świadczonych usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych lub usług uprzednio nieświadczonych, tj. gdy nabywana technologia będzie wykorzystywana do produkcji nowych lub zasadniczo zmienionych produktów (towarów, usług) w stosunku do dotychczasowej oferty przedsiębiorstwa; w przypadku ubiegania się o pomoc na dywersyfikację istniejącego zakładu koszty kwalifikowalne przekraczają o co najmniej 200% wartość księgową ponownie wykorzystywanych aktywów, odnotowaną w roku obrotowym poprzedzającym rozpoczęcie prac;
  4. Inwestycja w wartości niematerialne i prawne związane z zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego lub procesu świadczenia usług istniejącego przedsiębiorstwa, tj. gdy nabywana technologia będzie prowadzić do zasadniczej zmiany charakterystyki, rodzaju procesu produkcyjnego czy procesu świadczenia usług.

Technologia musi wpisywać się w co najmniej jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Kryteria wyboru projektów:

Kryteria wyboru wniosków zostały określone w załączniku do Regulaminu konkursu.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania:

70% kosztów nabycia technologii

Wartość kosztów kwalifikowalnych:

Minimalna - 100 000 zł

Maksymalna - 4 000 000 zł

Ogólna pula środków przeznaczonych na granty: 

10 000 000 zł

Poziom dofinansowania:

Grant może być udzielony w ramach:

  • regionalnej pomocy inwestycyjnej, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na Otwarte innowacje – wspieranie transferu technologii w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (Dz. U. poz. 2067 ze zm.) lub
  • pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na Otwarte innowacje – wspieranie transferu technologii w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (Dz. U. poz. 2067 ze zm.).

Wnioskowana kwota dofinansowania jest zgodna z pułapami określonymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020.

Minimalny wkład własny:

Minimalny wkład własny wynosi 30% kosztów kwalifikowalnych projektu. Wkład finansowy w wysokości co najmniej 25% kosztów kwalifikowalnych musi pochodzić ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego.

Termin składania wniosków:

Wnioski można składać od 10 do 31 października 2017 r. do godz. 16:00:00 czasu lokalnego. 

Termin zakończenia naboru może zostać skrócony, jeżeli złożone wnioski przekroczą 150% założonej alokacji. W momencie przekroczenia 150% założonej alokacji ARP S.A. ogłosi z trzydniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej projektu www.siecotwartychinnowacji.pl termin zamknięcia naboru wniosków w projekcie.

Dokumenty do pobrania:

www.siecotwartychinnowacji.pl

Termin rozstrzygnięcia konkursu:

grudzień 2017 r.

Miejsce składania wniosków:

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. 

ul. Nowy Świat 6/12

00-400 Warszawa

Centrum Bankowo Finansowe – wejście „C”, piętro 4 (recepcja)

Sposób składania wniosków:

Wnioski należy składać do ARP S.A. jednocześnie w formie pisemnej, na formularzu udostępnionym przez ARP S.A. na stronie internetowej projektu www.siecotwartychinnowacji.pl oraz elektronicznej, wysyłając na adres soi@arp.pl skan podpisanego wniosku dostarczanego do ARP S.A. w wersji papierowej, bez załączników.

Pytania i odpowiedzi:

Dodatkowe informacje osoby ubiegające się o grant mogą uzyskać pod nr telefonu: 22 695 37 88 oraz pod adresem e-mail: soi@arp.pl