Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Instrumenty finansowe – czyli pomoc zwrotna

Powstawanie innowacji, czyli przejście „od pomysłu do rynku”, składa się z wielu etapów. Dlatego w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) przewidzieliśmy różne formy finansowania projektów, zależnie od rodzaju inwestycji i poziomu ryzyka z nią związanego. Oprócz dotacji, w programie planujemy wsparcie zwrotne: m.in. instrumenty kapitałowe, pożyczkowe, gwarancje. To tzw. instrumenty finansowe (IF), na które przeznaczyliśmy ok. 10 proc. budżetu POIR.

Kapitał dla start-upów

Instrumenty kapitałowe adresowane będą głównie do start-upów, czyli młodych firm, prowadzących prace B+R (badawczo-rozwojowe) lub opierających swoją działalność na innowacyjnych pomysłach. Taka forma finansowania, oprócz kapitału, zapewni dostęp do kontaktów biznesowych inwestora, jego wiedzy i doświadczenia. To dodatkowy element wsparcia – szczególnie ważny dla początkujących firm. Instrumenty kapitałowe dostępne są w: I Priorytecie Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, II Priuorytecie Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I oraz III Priorytecie Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach. W I Priorytecie zaprojektowaliśmy instrument Bridge Venture Capital (VC). W partnerstwie z prywatnymi funduszami będzie on inwestował w młode firmy, powstałe w oparciu o wyniki prac B+R. Dzięki przyznanemu wsparciu będą one mogły dalej rozwijać i wprowadzać na rynek innowacyjne produkty, usługi i technologie. Dla innowacyjnych małych i średnich firm, zainteresowanych pozyskaniem kapitału z funduszu VC lub od anioła biznesu przewidzieliśmy wsparcie w III Priorytecie POIR. Dodatkowo przedsiębiorstwa, które chcą sfinansować swój rozwój poprzez wejście na giełdę lub rynek obligacji, będą mogły ubiegać się o dotację, która im to ułatwi. Utworzony zostanie również instrument pożyczkowy, który uzupełniać będzie inwestycje kapitałowe w innowacyjne start-upy, dokonywane przez fundusze VC i aniołów biznesu.

Kapitał dla innowacji

Instrumenty finansowe będą przeznaczone także na inwestycje mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), polegające na wdrożeniu innowacyjnych produktów, usług lub technologii. Projekty finansowane będą w III Priorytecie POIR. Planowane jest też utworzenie Funduszu Gwarancyjnego. Ma on zapewnić gwarancje dla banków udzielających kredytów na inwestycje w innowacyjne rozwiązania. Przejęcie przez Fundusz części ryzyka ma zwiększyć skłonność banków do finansowania innowacyjnych projektów. MŚP wprowadzające innowacyjne rozwiązania, będą mogły skorzystać z finansowania oferowanego przez fundusz koinwestycyjny, który stanowić będzie część działania „otwarte innowacje”. Wesprze on firmy pozyskujące nową technologię w formie patentu lub nieopatentowanej wiedzy technicznej i wprowadzające nowe rozwiązanie do produkcji.