Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Innowacyjny szybowiec wyczynowy z elektrycznym zespołem napędowym

Opis projektu

Firma Avionic Sp.J. została założona w 1997 roku w Górkach Wielkich przez dwóch pasjonatów lotnictwa Bolesława Kawik i Leszka Matuszek. Podstawowym projektem firmy są przyczepy do transportu szybowców. W 2016 roku firma przejęła prawa do produkcji jednego z najlepszych szybowców na świecie w klasie 15m - szybowca DIANA2, który stał się czołowym produktem firmy.

Przedmiotem projektu był zakup usługi polegającej na przeprowadzeniu prac B+R nad opracowaniem znaczącego ulepszenia istniejącego wyrobu – szybowca SZD-56-2 Diana 2 poprzez jego integrację z elektrycznym zespołem napędowym FES (Front Electric Selflaunch/Sustainer propulsion system).

W wyniku realizacji projektu powstał produkt, który odznacza się zestawem cech i funkcjonalności, których nie posiada żaden inny dostępny obecnie szybowiec. W efekcie realizacji zadania Beneficjent uzyskał możliwość rozpoczęcia produkcji, a tym samym wprowadzenia na rynek innowacyjnej wersji szybowca wyczynowego.

Cele projektu:

Przeprowadzenie serii badań i testów mających na celu integrację szybowca z elektrycznym zespołem napędowym.

Znaczenie projektu:

Efektem realizacji projektu jest innowacja produktowa w postaci nowej jakości szybowca wyczynowego wyposażonego w napęd. Ulepszony szybowiec jest pierwszym, a więc bezkonkurencyjnym produktem tego typu w naszym kraju. Pozwoliło to na pozyskanie nowych klientów i ekspansję na nowe rynki zbytu. Projekt świetnie wpisuje się w światowe trendy na rynku szybowcowym. Znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowania w lataniu zawodniczym i rekreacyjnym, przez zastosowanie napędu pomocniczego, skłania coraz większą grupę klientów do zakupu szybowców i realizacji swoich marzeń i ambicji.

Galeria

  • innowacyjny szybowiec wyczynowy z elektrycznym zespołem napędowym

    innowacyjny szybowiec wyczynowy z elektrycznym zespołem napędowym

  • skrzydło szybowca

    skrzydło szybowca

  • szybowiec wyczynowy - skrzydło

    szybowiec wyczynowy - skrzydło

Informacje szczegółowe

Beneficjent

AVIONIC SPÓŁKA JAWNA BOLESŁAW KAWIK – LESZEK MATUSZEK

Program

Program Inteligentny Rozwój

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

492 000,00 zł

Wkład UE

320 000,00 zł