Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Symulator katastrof zbiorowych – badania i przygotowanie do wdrożenia

Opis projektu

Technologia rozszerzonej rzeczywistości zwykle kojarzyła się z rozrywką – teraz coraz częściej zyskuje nowe zastosowania. Krakowska firma Nano Games pod marką Simpro produkuje symulatory szkoleniowe. To innowacyjne rozwiązanie powstaje dzięki współpracy deweloperów z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Do stworzenia symulatora katastrof zbiorowych wykorzystuje się wyniki testów psychofizjologicznych. Wykonano je na grupie ponad 600 strażaków, którzy na co dzień uczestniczą w akcjach ratowniczych.

"Te badania są niezbędne, by stworzyć w symulatorze tak realistyczną sytuację, która wzbudzi u osoby szkolonej stan faktycznie doświadczany w sytuacji katastrofy drogowej, lotniczej czy ataku terrorystycznego"– tłumaczy dr Paweł Strojny, kierownik działu badawczo-rozwojowego Nano Games oraz pracownik naukowy w Zakładzie Komunikacji Społecznej i Badań Podstawowych w Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. "Korzystaliśmy z nowoczesnych urządzeń badających m.in. aktywność sercowo-naczyniową organizmu."

Powstanie zaawansowany prototyp symulatora, który uzupełni proces szkoleniowy służb ratowniczych. Dotychczas podstawą szkolenia była wiedza teoretyczna z podręczników i praktyczne zajęcia na poligonie. Symulator, który realistycznie odwzoruje konkretne scenariusze, umożliwi szkolenia w zakresie koordynacji akcji, podejmowania decyzji i udzielania pomocy pod wpływem silnego stresu. W ten sposób wzbogaci część praktyczną cyklu szkoleniowego.

Wartością dodaną projektu są publikacje w czasopismach naukowych i wystąpienia na międzynarodowych konferencjach. 

Pod wpływem stresu

Jednym z tematów podjętych przez zespół badawczy projektu jest tzw. efekt facylitacji społecznej. To zmiana szybkości i jakości wykonania zadań, gdy się jest obserwowanym przez inne osoby. Autorzy potwierdzili hipotezę, że obecność osób postronnych kierowanych przez komputer wpływa na przebieg działań wykonywanych przez strażaków. Wnioski z badania zostały wykorzystanie w pracach nad symulatorem

Galeria

  • Symulator realistycznie odwzoruje konkretne scenariusze

    Symulator realistycznie odwzoruje konkretne scenariusze

  • Do stworzenia symulatora wykorzystuje się wyniki testów psychofizjologicznych

    Do stworzenia symulatora wykorzystuje się wyniki testów psychofizjologicznych

Informacje szczegółowe

Program

Inteligentny Rozwój

Projekt

Symulator katastrof zbiorowych – badania i przygotowanie do wdrożenia

Wartość

ok. 5 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 3,5 mln zł.