Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Uzyskanie ochrony na wynalazki i wzory przemysłowe dla nowego urządzenia z segmentu postprodukcji modeli 3D

Opis projektu

Tej olsztyńskiej firmie technologicznej zaufali już tacy giganci jak Bosch czy NASA. Stworzyła bowiem kompleksowy system obejmujący wszystkie etapy drukowania przestrzennego. Teraz rozbudowała go o kolejny element – Zotrax Apoller, czyli urządzenie do wygładzania wydruków 3D w tzw. postprodukcji.

"Zortrax dba o ochronę każdej swojej własności intelektualnej, więc Apoller nie mógł być wyjątkiem. – Złożyliśmy wniosek zawierający trzy zgłoszenia patentów i dwa zgłoszenia wzorów przemysłowych dotyczące tego wynalazku – mówi Mateusz Piotrzkowski, kierownik projektu w firmie Zortrax. – Pomogły nam w tym pieniądze z UE – dodaje."

 

Apoller to jedyne na świecie desktopowe urządzenie do wygładzania wydruków wykonanych z tworzyw termoplastycznych. Gwarantuje najwyższą jakość pracy, a przy tym jest bardzo proste w obsłudze. W jaki sposób działa? Najpierw należy umieścić wydruk w komorze wygładzającej i szczelnie zamknąć drzwi. Następnie trzeba wprowadzić ustawienia, korzystając z dotykowego interfejsu. Potem maszyna rozpoczyna proces wygładzania za pomocą acetonu lub butanonu, które w stanie gazowym rozpuszczają powierzchnię wydruku, łącząc ze sobą jego warstwy. W ten sposób wydrukowane modele 3D wyglądają jak formowane wtryskowo. Co więcej, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane (tzw. filamentu), mogą mieć błyszczące lub matowe wykończenie.

"Po całym, trwającym 3 godziny procesie wydruk można wyjąć z urządzenia. – Takie modele łatwo poddaje się kolejnym etapom obróbki końcowej, na przykład malowaniu, by uzyskać docelowy wygląd produktu – dodaje Piotrzkowski."

Galeria

  • Apoller to urządzenie do wygładzania wydruków z tworzyw termoplastycznych

    Apoller to urządzenie do wygładzania wydruków z tworzyw termoplastycznych

  • Mateusz Piotrzkowski, kierownik projektu w firmie Zortrax

    Mateusz Piotrzkowski, kierownik projektu w firmie Zortrax

  • Wydrukowane modele 3D wyglądają jak formowane wtryskowo

    Wydrukowane modele 3D wyglądają jak formowane wtryskowo

Informacje szczegółowe

Program

Inteligentny Rozwój

Projekt

Uzyskanie ochrony na wynalazki i wzory przemysłowe dla nowego urządzenia z segmentu postprodukcji modeli 3D.

Wartość

ok. 1 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 452 tys. zł