Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wdrożenie na rynek innowacyjnego odpylacza strumieniowego

Opis projektu

Firma Nawara-Serwis to specjalista i Polski producent w dziedzinie kompletnych systemów filtracji i odciągów w przemyśle drzewnym, metalowym i budowlanym oraz systemów odprowadzania mgiełki farby w procesie lakierowania powierzchni, jak również systemu zagospodarowania odpadów i recyclingu.

Przedmiotem projektu było wdrożenie na rynek innowacyjnego w skali świata odpylacza strumieniowego, który został opracowany przez „Nawara-Serwis” S.C. w ramach przeprowadzonych prac B+R.Urządzenie VACO MAX znalazło zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką drewna. Odpylacz, który jest połączony z maszyną skutecznie oczyści powietrze z wygenerowanych przez urządzenie pyłów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nim separatora strumieniowego oraz komory rozprężnej o specjalnej konstrukcji, której koncepcja jest pomysłem Beneficjenta. Zarówno separator jak i cały projekt zostały zgłoszone do opatentowania.

W wyniku działania odpylacza odbiorcy mają możliwość oczyszczenia powietrza pochodzącego z maszyn do poziomu nieprzekraczającego 0,05 mg zanieczyszczeń na m3 powietrza, co było dotychczas nieosiągalnym wynikiem na rynku. Ponadto znacznie wydłużyła się żywotność filtrów (z 5 do 12 lat) a ich czyszczenie może odbywać się rzadziej niż w przypadku innych dostępnych rozwiązań, co ma wpływ na mniejszy pobór energii przez urządzenie. VACO MAX jest filtrem mobilnym, podciśnieniowym (czyli wentylator znajduje się po czystej stronie i nie ma styczności z materiałem transportowanym) jest również o wiele mniejszy, a dzięki temu możliwy do zastosowania w mniejszych zakładach produkcyjnych. Istotną zaletą funkcjonalności jest możliwość brykietowania zebranego w kubełkach zbiorczych materiału w wyniku działania nadciśnienia. Ze względu na mniejsze gabaryty ograniczono także zużycie stali do jego produkcji.

Wprowadzenie na rynek odpylacza strumieniowego wiązało się z koniecznością budowy hali produkcyjno- magazynowej z częścią biurowo- socjalną oraz zakupem m.in.:linii technologicznej do produkcji tego rodzaju urządzeńlasera z wykrawarką CNC oraz prasy krawędziowejwózka widłowego i innych urządzeń ( suwnicy, narzędzi CNC, zamykarki i zawijarki CNC, automatu do gwintowania, sprężarki śrubowej, regału magazynowego, systemu wyciągowego oparów z lasera, a także stacji roboczych i oprogramowania AutoCad)Cele projektu:Celem projektu było wprowadzenie na rynek innowacyjnego odpylacza strumieniowego o niespotykanych dotychczas funkcjonalnościach. W wyniku jego realizacji odbiorcy otrzymali skuteczne i wydajne urządzenie do filtrowania powietrza z zanieczyszczeń w konkurencyjnej cenie.

Znaczenie projektu:VACO MAX MODEL S3000 jest produktem innowacyjnym na skalę światową. Charakteryzuje się nieprzeciętnie wysoką sprawnością, bardzo wysokimi parametrami filtracji powietrza, przez co jest produktem eko innowacyjnym. Realizacja projektu przyczyniła się do zmniejszenia emisji pyłów. Dzięki pełnej rekuperacji ciepła przy instalacji odpylacza w pomieszczeniach redukowane są również koszty ogrzewania.

Zdaniem beneficjenta: „Opatentowane technologie Nawara Serwis pozwalają na właściwe odpylanie i filtrowanie powietrza. Nasz wykwalifikowany zespół dba o wdrożenie produktu, co pozwala na zachowanie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie klienta.

Galeria

 • odpylacz strumieniowy z modułem sterującym

  odpylacz strumieniowy z modułem sterującym

 • odpylacz strumieniowy

  odpylacz strumieniowy

 • odpylacz strumieniowy na hali

  odpylacz strumieniowy na hali

 • nowo wyprodukowany odpylacz strumieniowy

  nowo wyprodukowany odpylacz strumieniowy

Informacje szczegółowe

Beneficjent

NAWARA-SERWIS SPÓŁKA CYWILNA MARZENA I RAFAŁ NAWARA

Program

Program Inteligentny Rozwój

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

16 870 737,68 zł

Wkład UE

4 620 915,00 zł