Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wdrożenie wyników prac B+R celem wprowadzenia na rynek wyrobów z tkaniny frotte o niespotykanych walorach użytkowo – wzorniczych

Opis projektu

Zwoltex to mieszcząca się w Zduńskiej Woli fabryka ręczników, której początki sięgają 1946 roku. W 2013 roku firma zakończyła proces prac badawczych nad nową technologią produkcji tkanin o właściwościach antybakteryjnych.

Projekt „Wdrożenie wyników prac B+R celem wprowadzenia na rynek wyrobów frotte o niespotykanych walorach użytkowo – wzorniczych” polegał na wykorzystaniu innowacyjnego rozwiązania i uruchomieniu produkcji nowej generacji ręczników o właściwościach bakteriobójczych. Technologia Bio Active Silver ZWOLTEX polega na zastosowaniu aktywnych jonów srebra, które hamują wzrost i ograniczają rozmnażanie się bakterii, grzybów czy wirusów. Wszystkie środki używane w procesie produkcji a także sam wyrób końcowy spełniają warunki restrykcyjnej normy Oeko-Tex® Standard 100.  

"Nasze rozwiązanie opiera się na jednej z najnowszych dziedzin nauki, jaką jest nano-technologia. Aplikujemy na powierzchnię tkaniny koloid nanosrebra, który wnika w głąb tkaniny i przykleja się do pojedynczych włókien. Dzięki temu wyrób końcowy zyskuje właściwości antybakteryjne oraz grzybobójcze. I co ważne – utrzymują się one nawet po kilkudziesięciu praniach – mówi Eugeniusz Rutkowski z firmy Zwoltex. Potwierdziły to wyniki badań przeprowadzone przy współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi, m.in. Instytutem Włókiennictwa w Łodzi i Politechniką Łódzką".

Produkcja nowej linii ręczników wymagała zastosowania nowych urządzeń, dlatego w ramach realizacji projektu zakupiono nowoczesny ciąg technologiczny, w tym krosna pneumatyczne, przewijarki przędzy, aparaty do barwienia przędzy oraz tkanin frotte a także postrzygarki. Przeprowadzono również prace modernizacyjno-adaptacyjne hali produkcyjnej, zwiększając jej wydajność energetyczną oraz stwarzając idealne warunki do prowadzenia procesu z zachowaniem wymaganych parametrów wilgotności i temperatury. Przedsiębiorstwo zleciło także firmie zewnętrznej opracowanie zupełnie nowej linii wzorniczej. W rezultacie oferowane dziś produkty z linii Active Line odznaczają się nie tylko właściwościami bakteriobójczymi, ale także dobrym designem. Niecałe pół roku po debiucie rynkowym nowej linii produktów firma otrzymała Złoty Laur Konsumenta. Klienci docenili wysoką jakość, trwałość a także szeroki wybór wzorów i kolorów.

"Mocne strony naszej firmy, takie jak nowoczesność duży potencjał produkcyjny, zespół ludzi pracujących z pasją i prorozwojowe nastawienie sprawiły iż w ciągu kilkunastu lat staliśmy się punktem odniesienia dla wielu firm w środowisku branżowym" – mówi Rutkowski.

 Galeria

 • gotowe produkty firmy Zwoltex"

  gotowe produkty firmy Zwoltex"

 • materiały do produkcji

  materiały do produkcji

 • maszyna w fabryce Zwoltex

  maszyna w fabryce Zwoltex

 • wnętrze fabryki Zwoltex

  wnętrze fabryki Zwoltex

Informacje szczegółowe

Beneficjent

ZWOLTEX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Program

Program Inteligentny Rozwój

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

20 664 000,00 zł

Wkład UE

7 543 200,00 zł