Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zeroemisyjny motorowy transport wodny śródlądowy

Opis projektu

Wdzydzki Park Krajobrazowy położony jest w powiecie kościerskim, w północno-zachodniej części Borów Tucholskich. Znajduje się tu największy na Kaszubach kompleks jeziorny – Wdydze, a w samym jego sercu działa przystań i wypożyczalnia jachtów “U Grzegorza”.

"Mieszkam w tych okolicach od urodzenia, a od 23 lat prowadzę firmę. Z uwagi na obostrzenia środowiskowe na tym terenie obowiązuje całkowity zakaz poruszania się jednostek z tradycyjnym napędem spalinowym. Pomysł na ekologiczną łódź mogącą zabrać jednorazowo więcej osób zrodził się już dawno temu. I długo dojrzewał" – mówi Grzegorz Turzyński, właściciel przystani.

Stolem 2, bo o nim mowa, to pierwsza w Polsce w pełni ekologiczna jednostka pływająca o masie 25 ton. Rozwiązanie techniczne zostało opracowane w Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia. Sercem projektu jest napęd zasilany energią z ogniw fotoelektrycznych oraz nowoczesna technologia magazynowania energii. Zeroemisyjny napęd jednostki pozwala na pływanie po wodach objętych zakazem poruszania się łodzi motorowych. Jednorazowo na pokład może wejść 60 pasażerów. Minimalna emisja hałasu to oczywistość, ale jednostka charakteryzuje się także znacznie lepszymi parametrami technicznymi w porównaniu do łodzi napędzanych tradycyjnymi silnikami spalinowymi (w zakresie sprawności, siły ciągu, momentu obrotowego).

"Dzięki dofinansowaniu projektu mogliśmy wykonać jednostkę w ciągu zaledwie roku. Gdyby wszystko było na naszych barkach – mając na uwadze sezonowość prowadzonej działalności – projekt na pewno jeszcze długo czekałby na realizację. Dziś Stolem 2 pływa po Wdzydzach. Cichy napęd łodzi to możliwość niezakłóconego podziwiania odgłosów przyrody i zupełnie nowa jakość żeglugi. Doceniają to odwiedzający nas turyści" – podsumowuje Turzyński.

 Galeria

 • statek pasażerski przy kei

  statek pasażerski przy kei

 • statek pasażerski przy kei - widoczne panele słoneczne na dachu

  statek pasażerski przy kei - widoczne panele słoneczne na dachu

 • statek pasażerski - widoczne panele słoneczne

  statek pasażerski - widoczne panele słoneczne

 • środek transportu wodnego śródlądowego

  środek transportu wodnego śródlądowego

 • środek transportu wodnego śródlądowego z polską banderą

  środek transportu wodnego śródlądowego z polską banderą

 • wnętrze statku

  wnętrze statku

 • kabina sternika

  kabina sternika

 • widok z kabiny sternika na dziób statku z panelami słonecznymi

  widok z kabiny sternika na dziób statku z panelami słonecznymi

Informacje szczegółowe

Beneficjent

PRZYSTAŃ WODNA WYPOŻYCZALNIA GRZEGORZ TURZYŃSKI

Program

Program Inteligentny Rozwój

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

490 699,89 zł

Wkład UE

319 200,00 zł