Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Innowacyjne mobilne moduły z wbudowanym systemem ogrodu wertykalnego

Opis projektu

Nie tylko pieniądze poprawiają wydajność pracownika. Okazuje się, że niemały wpływ na atmosferę w pracy mają rośliny. Biofilia – czyli włączanie do przestrzeni natury i organicznych materiałów – to dziś silny trend w projektowaniu miejsc do pracy. Biura skutecznie zazielenia firma 4Nature System – Wertykalni.

Warszawska firma wykorzystała unijne pieniądze, by stworzyć modularny system do budowy ogrodów wertykalnych. Robi to w oparciu o autorską technologię z automatycznym nawadnianiem oraz doświetlaniem roślin. Całość wykonana jest z recyklingowego tworzywa sztucznego i połączona z systemem automatycznego nawadniania oraz inteligentnym sterowaniem. W efekcie pielęgnacja roślin przestaje być uciążliwa. Zieleń w biurze dobrze wpływa na komfort pracownika, natomiast inteligentne zarządzanie pozwala optymalizować koszty jej utrzymania. Modułowy system zieleni wertykalnej doceniło jury konkursu Dobry Wzór 2018, przyznając Wertykalnym nagrodę w kategorii Usługa.

"Wprowadzamy do biur żywą roślinność wspartą najnowszą technologią. Poziomem nawodnienia oraz oświetlenia zarządza się za pomocą aplikacji mobilnej. Jedno z naszych flagowych rozwiązań 4Nature Smart posiada aplikację zaprojektowaną zgodnie z koncepcją IoT – internetu rzeczy – mówi Beata Dziedzic, współzałożycielka firmy, co znacząco skraca i ułatwia proces pielęgnacji roślin."

 

W towarzystwie roślin (badania PLBGBC i Politechniki Śląskiej na zlecenie 4Nature System – Wertykalni)  - średnio o 30% spadało napięcie, rozdrażnienie czy zmęczenie pracowników, gdy w ich miejscach pracy pojawiła się zieleń - 86% pracowników oceniło pozytywnie wpływ roślin na komfort pracy, kiedy rośliny były obecne w pobliżu biurek - 84% pracowników uznało, że rośliny wpłynęły pozytywnie na ich samopoczucie - 62% pracowników oceniło pozytywnie wpływ roślin na efektywność pracy - 52% pracowników zauważyło poprawę zdrowia - 92% pracowników chce mieć rośliny w swoim miejscu pracy.

Roślinność w biurze poprawia komfort i jakość pracy, koi zmysły, obniża poziom stresu. Zrelaksowani pracownicy są spokojniejsi, bardziej kreatywni i zaangażowani. Rośliny oczyszczają powietrze i zwiększają poziom wilgoci. A to dla mieszkańców miast bardzo palące potrzeby. Przeprowadzone w 2019 r. badanie biur pokazało, że w obecności roślin zadowolenie z jakości powietrza wzrosło z 46% do 80%, a kiedy je zabrano, spadło drastycznie do 26%. Wniosek jest jeden: musimy żyć i pracować wśród zieleni.

Galeria

  • Rośliny w biurze mają pozytywny wpływ na pracę

    Rośliny w biurze mają pozytywny wpływ na pracę

  • Inteligentne zarządzanie pozwala optymalizować koszty utrzymania roślin

    Inteligentne zarządzanie pozwala optymalizować koszty utrzymania roślin

Informacje szczegółowe

Program

Program Inteligentny Rozwój

Projekt

Innowacyjne mobilne moduły z wbudowanym systemem ogrodu wertykalnego

Wartość

ok. 375 tys. zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 244 tys. zł.