Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zgodnie z art. 28 ust. 1 znowelizowanej ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 można było uzyskać wsparcie dla projektów: wyłonionych w trybie konkursu, systemowych i indywidualnych.

Projekty wyłonione w trybie konkursowym

Projekty wybierane były w wyniku otwartego lub zamkniętego konkursu projektów, ogłaszanego i prowadzonego przez konkretną Instytucję Wdrażającą (Instytucję Pośrednicząca II stopnia), która odpowiada za realizację danego działania. Wybór tych projektów odbywał się z poszanowaniem zasad jawności oraz dostępu do informacji zgodnie z zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący Program kryteriami wyboru projektów (dokument dostępny w zakładce Dokumenty programowe ). Wybór projektów w trybie konkursowym obejmował następujące etapy:

  • ogłoszenie konkursu
  • nabór wniosków o dofinansowanie
  • weryfikację formalną wniosków oraz ich ocenę merytoryczną
  • ogłoszenie wyników konkursu
  • procedurę odwoławczą (ewentualnie)
  • podpisanie umów o dofinansowanie projektów
  • rejestrację dokumentacji w systemie informatycznym, zgodnie z oddzielnymi regulacjami w przedmiotowych obszarach (pierwsza rejestracja po ocenie formalnej wniosku o dofinansowanie)

Szczegółowe zasady naboru projektów dla trybu konkursowego były zawarte w Uszczegółowieniu Programu (dokument dostępny w zakładce Dokumenty programowe).

Projekty systemowe

Projekty te polegały na dofinansowaniu realizacji zadań publicznych określonych w odrębnych przepisach. W ramach Programu projekty systemowe były realizowane przez:

  • instytucje pośredniczące (IP I): Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla działania 1.1.3 „Projekty systemowe” i 1.5 „Projekty systemowe Narodowego Centrum Badań i Rozwoju", Ministerstwo Gospodarki dla poddziałania 6.2.1 „Wsparcie dla sieci centrów obsługi inwestorów i eksporterów” oraz poddziałania” 6.5.1 „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”
  • instytucje wdrażające (IP II/IW), tj:
    • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dla działań: 5.2 „Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne usługi oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym”; 6.2.1 "Wsparcie dla sieci centrów obsługi inwestorów i eksporterów" oraz 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”
    • Polska Organizacja Turystyczna w działaniu 6.3 „Promocja turystycznych walorów Polski”
    • Władza Wdrażająca Programy Europejskie w ramach 7. osi priorytetowej  „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji”
  • instytucje wskazane w Uszczegółowieniu Programu, tj:, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla Działania 1.1.3 „Projekty systemowe”, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej dla działania 5.2 „Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne usługi oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym".

W przypadku realizacji projektów systemowych wszystkie wyżej wskazane instytucje pełniły funkcję beneficjenta.

Projekty indywidualne

Projekty indywidualne to inwestycje o strategicznym znaczeniu dla realizacji Programu, wskazane przez Instytucję Zarządzającą, po rekomendacji właściwej instytucji pośredniczącej, zgodnie z kryteriami strategicznymi oraz zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący Program.

Projekty indywidualne to przedsięwzięcia, których realizacja była ważna i uzasadniona z punktu widzenia realizacji strategii danego sektora lub obszaru oraz które w znaczący sposób przyczyniały się do osiągnięcia celów osi priorytetowej, w ramach której dany projekt byłrealizowany.

Umieszczenie projektu na liście było jedynie warunkową deklaracją jego dofinansowania i związane było z zarezerwowaniem środków w ramach budżetu programu na jego realizację. Takie projekty nie podlegały późniejszej procedurze konkursowej i nie konkurowały o środki w procedurze konkursowej. Realizacja projektu była jednak uzależniona od spełnienia kryteriów wyboru przyjętych przez Komitet Monitorujący Program, wymogów dotyczących dokumentacji i gotowości projektu do realizacji oraz akceptacji wniosku o dofinansowanie wraz z wymaganymi przez IZ załącznikami.

Szczegółowe zasady naboru oraz realizacji projektów indywidualnych określały wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie jednolitego systemu zarządzania monitorowania projektów indywidualnych zgodnych z art. 28 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Lista projektów indywidualnych podlega konsultacjom społecznym oraz jest ostatecznie zatwierdzana przez IZ.

Pobierz aktualną wersję dokumentu: