Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Beneficjenci funduszy UE w walce z COVID-19

Naukowcy z całego świata szukają sposobów na pokonanie koronawirusa COVID-19. Wyzwanie podejmują także polscy badacze. Są wśród nich m.in. beneficjenci Funduszy Europejskich.

Marcin Drąg / Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska, Archiwum FNP

Prof. Marcin Drąg, kierownik projektu finansowanego z Funduszy Europejskich (FE), wraz ze swoim zespołem z Politechniki Wrocławskiej, prowadzi badania nad wirusem COVID-19 od lutego br. W wyniku prac naukowcom udało się zidentyfikować enzym (proteazę), który jest niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje, że wirus ginie. To niezwykle istotne odkrycie dla opracowania bardzo szybkiego testu diagnostycznego oraz - w przyszłości - leku na koronawirusa. Poszukiwanie leku-inhibitora proteazy, zespół prof. Drąga rozpoczął wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń. Wyniki dotyczące proteazy wirusowej osiągnięto tak szybko dzięki platformie technologicznej - Hybrydowej Kombinatorycznej Bibliotece Substratów, za stworzenie której prof. Drąg otrzymał w 2019 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Jacek Jemielity / Fot. OneHD, Archiwum FNP

Jakub Gołąb / Fot. Michał Jędrak, Archiwum FNP

Skutecznych metod w walce z koronawirusem poszukują także inni beneficjenci FE. Prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Jakub Gołąb z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli już prace nad nowego typu szczepionką RNA skierowaną przeciw wirusowi COVID-19. Badania będą prowadzone w oparciu o unikalną technologię wytwarzania trwałych cząsteczek mRNA opracowaną przez prof. Jemielitego i jego zespół.

Marcin Nowotny/ Fot. Michał Jędrak, Archiwum FNP

Kolejny kierownik projektu - dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej - będzie natomiast uczestniczyć w poszukiwaniu skutecznego leku na COVID-19. i otrzymał na ten cel dodatkowo grant Exscalate4CoV w wysokości ok. 3 mln EUR z programu „Horyzont 2020”. Będzie prowadził badania we współpracy z partnerami z 17 wiodących europejskich instytucji naukowych.

Krzysztof Pyrć / Fot. Adam Koprowski, UJ

Badania związane z COVID-19 prowadzone są także przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nich jest prof. Krzysztof Pyrć, szef Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, który w 2008 realizował projekt w programie POWROTY/HOMING, współfinansowany z funduszy norweskich. Pod jego kierunkiem w krakowskim ośrodku prowadzone są prace mające na celu zrozumienie w jaki sposób dochodzi do zakażenia, co determinuje patogenność koronawirusa już na wczesnych etapach zakażenia, w jaki sposób się on powiela i dostaje do narządów. Wyniki swoich analiz naukowcy chcą wykorzystać do stworzenia szybkiego i skutecznego testu wykrywającego koronawirusa do stosowania poza laboratorium.

Dawid Nidzworski / Fot. Bartek Sadowski

W tym celu nawiązali współpracę z firmą SensDx, która została stworzona przez dr inż. Dawida Nidzworskiego. Jego badania, dotyczące m.in. czujnika wykrywającego wirusa grypy, wspierane były m.in. przez Fundusze Europejskie. W tej chwili spółka SensDx ma już na swoim koncie wiele skutecznych, szybkich i prostych w obsłudze testów do wykrywania patogenów, wywołujących określone choroby, m.in. test do wykrywania wirusa grypy. Swoją wiedzę i doświadczenie chce teraz wykorzystać do stworzenia specyficznego, szybkiego i czułego testu na koronawirusa, który pozwoliłby na szybki przegląd w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki, np. na lotnisku.

Anna Wójcicka / Fot. Archiwum prywatne

Krystian Jażdżewski / Fot. Michał Jędrak, Archiwum FNP

Z kolei swoje laboratoria do przeprowadzania diagnostycznych testów molekularnych w kierunku SARS-CoV-19 udostępniła już firma Warsaw Genomics, założona przez prof. Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką, których badania również skorzystały ze wsparcia FE. Warszawska firma ma możliwości techniczne i specjalistyczną wiedzę aby analizować 1000 próbek na dobę, metodą zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).