Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Bezpieczeństwo mamy i dziecka – bez wychodzenia z domu

Dzisiaj rozwiązania, które wykorzystują nowe technologie i pozwalają nam zostać w domu, są na wagę złota. E-usługi obecnie to nie tylko wygoda czy oszczędność czasu, ale kwestia bezpieczeństwa. Ale co z tymi, którzy potrzebują być pod kontrolą lekarza lub położnej, np. kobiety w III trymestrze ciąży? Czy one też mogą #zostańwdomu? Tak, kiedy z pomocą przychodzi im telemedycyna.

Jednym z badań, standardowo wykonywanych na tym etapie ciąży, jest KTG. Umożliwia ono zmierzenie tętna dziecka oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. Ma to szczególne znaczenie przy ciążach trudnych czy zagrożonych przedwczesnym porodem. Do niedawna, by je przeprowadzić, trzeba było udać się do przychodni czy szpitala. Teraz jest możliwość, by wykonać je… z domu. Z pomocą przychodzi innowacyjne rozwiązanie telemedyczne, urządzenie Pregnabit.

Telemedycyna podczas ciąży (film z audiodeskrypcją i napisami)

Medycyna na odległość

Telemedycyna to połączenie najnowszych technologii z medycyną. To rozwiązania, które pozwalają monitorować nasz stan zdrowia na odległość i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem lub położną bez wychodzenia z domu.

Zdalne urządzenie zbiera przy wsparciu aplikacji w smartfonie nasze dane medyczne. Potem program porównuje je z innymi wynikami znajdującymi się w obszernych bazach danych. Dzięki temu może od razu wskazać, które wartości są niepokojące – np. znajdują się powyżej lub poniżej normy.

Tak przygotowane dane przesyłane są następnie lekarzowi lub położnej, z którą jesteśmy w kontakcie. Pozwala to na szybką reakcję.

Czym jest Pregnabit?

To rozwiązanie, działające dokładnie w opisany wyżej sposób. Przyszła mama dostaje do dyspozycji mobilny aparat KTG. Po krótkim przeszkoleniu może używać go samodzielnie i przeprowadzić badanie w domu. Ale to tylko jedna jego część.

Drugą jest platforma, na której wyniki badań są rejestrowane i na bieżąco analizowane. Szybkość i odpowiednia jakość tych analiz zapewnia specjalnie stworzony algorytm. A nad wszystkim czuwa także Medyczne Centrum Telemonitoringu, które obsługuje profesjonalny personel medyczny.

Galeria zdjęć

  • Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic SA i Maciej Stachowiak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Nestmedic

    Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic SA i Maciej Stachowiak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Nestmedic

  • Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

    Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

  • Przenośne urządzenie łączy się z platformą i przesyła wyniki do bazy danych

    Przenośne urządzenie łączy się z platformą i przesyła wyniki do bazy danych

  • Pacjentka może w dowolnym miejscu i czasie przeprowadzić badanie

    Pacjentka może w dowolnym miejscu i czasie przeprowadzić badanie

Jeżeli wyniki badania będą prawidłowe, pacjentka zostanie o tym poinformowana SMS-em. W przeciwnym razie – obsługa centrum poprosi ją o powtórzenie badania. Jeśli sytuacja jest szczególnie niepokojąca, od razu zadzwoni, by udzielić instrukcji dotyczących tego, jak postępować dalej. Badanie KTG może zostać wykonane w dowolnym miejscu i czasie. Wsparcie ze strony obsługi medycznej świadczone jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a dostęp do wyników badań ma też lekarz lub położna prowadząca ciążę. Przyszła mamo, #zostańwdomu.

Ze względu na szczególne okoliczności – pandemię koronawirusa – firma Nestmedic uruchomiła wyjątkowe rozwiązanie. Pregnabit można wypożyczyć online, za pośrednictwem strony internetowej.

Innowacja – z udziałem funduszy unijnych

By rozwinąć swój produkt firma Nestmedic sięgnęła po Fundusze Europejskie, a konkretnie – po pieniądze z Programu Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie pozwoliło opracować nową wersję oprogramowania, które umożliwia analizę wyników również wtedy, gdy utrudniona jest transmisja danych, np. ze względu na brak zasięgu. Położna nie jest więc uzależniona od centrum telemonitoringu. Zanim wynik badania tam dotrze, aplikacja pozwala jej samodzielnie go ocenić. To ważne szczególnie w przypadku przyszłych mam, które mieszkają tam, gdzie zasięg sieci jest słaby lub nie ma go wcale. Na te problemy też mamy recepty – realizujemy je także dzięki Funduszom Europejskimi w Programie Polska Cyfrowa. Ale to temat na osobny artykuł. Wrócimy zatem do sprawy.