Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Istotna rola naukowców z Polski i Funduszy Europejskich w sukcesie międzynarodowego respiratora MVM do walki z koronawirusem

Istotna rola naukowców z Polski przy wsparciu Funduszy Europejskich (Program Inteligentny Rozwój) w sukcesie międzynarodowego respiratora MVM do walki z koronawirusem. Respirator mechaniczny Milano (MECHANICAL VENTILATOR MILANO, MVM), wchodzący właśnie w fazę produkcji, pomoże pacjentom ciężko dotkniętym przez COVID-19. 1 maja 2020 r., tylko 6 tygodni od rozpoczęcia prac nad urządzeniem, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (US FDA) ogłosiła, że ​​MVM uzyskał atest pozwalający na jego stosowanie do ratowania życia chorych.

Respirator mechaniczny Milano

MVM został wymyślony i zaprojektowany przez międzynarodowy zespół fizyków cząstek, głównie z Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Aby umożliwić szybką produkcję, MVM jest konstrukcyjnie prosty i składa się z niewielkiej liczby elementów, a modularna konstrukcja pozwala na zamianę części na inne, w zależności od ich dostępności w różnych regionach świata. Osiągnięcie tego rezultatu w tak krótkim czasie było możliwe dzięki współpracy laboratoriów, instytutów, uniwersytetów i firm oraz dzięki otwartemu dzieleniu się umiejętnościami i zasobami.

Ze strony polskiej w projekcie nowego respiratora uczestniczą dr Masayuki Wada i dr Mariusz Suchenek. Są to naukowcy i kierownicy grup z centrum doskonałości MAB AstroCeNT, które zostało założone w 2018 r. dzięki grantowi z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i współfinansowanego z Funduszy Europejskich. Szczególnie ważną rolę w stworzeniu respiratora pełni dr Wada, który koordynuje pracami grupy odpowiedzialnej za kontrolę jakości oprogramowania respiratora, w tym proces rozwijania i testowania kodu, który musi spełniać normę ISO wymaganą do certyfikacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Prof. Leszek Roszkowski, kierownik MAB AstroCeNT:

"Jestem bardzo zadowolony z tak szybkiego i dużego sukcesu projektu respiratora MVM. Jednocześnie jestem niezwykle dumny z faktu, że w realizacji tego niezwykłego projektu z przeważającym udziałem badaczy z wielkich i renomowanych laboratoriów naukowych w Europie i Ameryce, nasz stosunkowo niewielki zespół odgrywa tak nieproporcjonalnie ważną rolę. Bardzo się cieszę, że ich praca mogła w tak krótkim czasie i w tak wcześniej nieplanowany sposób przynieść owoce pro publico bono zwłaszcza teraz, w tak trudnym okresie pandemii COVID-19" - zaznacza prof. Leszek Roszkowski, kierownik MAB AstroCeNT.

Trzeba podkreślić, że respirator MVM jest wyjątkowy również w aspekcie możliwości produkcji: składa się z elementów dostępnych na rynku i można go będzie produkować bez licencji.

Kluczową rolę w projekcie odegrali partnerzy przemysłowi w szczególności włoska firma Elemaster, która udostępniła laboratorium niezbędne do budowy pierwszych urządzeń, stworzyła elektronikę respiratora, kierowała pracą pozostałych firma zaangażowanych w montaż oraz zgłosiła respirator do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Dostarczenie respiratora MVM pacjentom wymagało współpracy z ekspertami spoza dziedziny fizyki jądrowej i cząstek. Dlatego istotny wkład w projekt wniosły również agencje rządowe, organy regulacyjne, producenci i instytucje opieki zdrowotnej. Doradztwo ekspertów medycznych z Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych pozwoliło uwzględnić w projekcie urządzenia wymagania kliniczne. Anestezjolodzy z oddziałów COVID-19 w Lombardii, jednego z regionów najbardziej dotkniętych przez pandemię, odegrali w tym szczególną rolę, wnosząc istotne wskazówki dotyczące projektu jednostki. Szczegółowe testy i weryfikację poprawnej pracy urządzenia przeprowadzono w szpitalu San Gerardo w Monza we Włoszech.

Ten złożony projekt jest dobrym przykładem na to, że międzynarodowa współpraca i Fundusze Europejskie dają świetne efekty w walce z epidemią koronawirusa.

Więcej informacji o projekcie MVM znajduje się na stronie projektu